Chov ovcí Suffolk

Hospodaříme v nadmořské výšce kolem 600 m. Všechna naše pole jsme oseli trávou a paseme na nich stádo ovcí plemene Suffolk. Zatravnění jsme zvolili z několika důvodů:

  • Je to druh hospodaření, který vyžaduje nejmenší sortiment strojů – stačí sekačka, obraceč, shrnovač a sběrací vůz, popř. lis. Vzhledem k malé výměře pozemků (30 ha) si víc nemůžeme pořídit.
  • Myslíme si, že travní porost je po lese nejpřirozenější druh pokryvu zemského povrchu a dobře jej chrání před erozí půdy, která jinak zanáší koryta řek a dna rybníků.
  • Je to jediná plodina, kterou lze „pěstovat“ nepřetržitě na celé obhospodařované výměře bez nutnosti střídání s jinými plodinami.

Ovce, které na našich pastvinách paseme, jsou plemene SUFFOLK. Je to anglické černohlavé bezrohé plemeno, šlechtěné na masnou užitkovost. Vlna je pouze vedlejší produkt, spíše obtěžující, jehož získání ostříháním stojí víc, než kolik se jeho prodejem utrží. Něco málo lze vydělat při zpracování vlny na hotové výrobky, což jsou v našem případě prošívané deky plněné ovčí vlnou.   Podrobnosti dále v textu.

Zvířata prodáváme nejraději k dalšímu chovu, což lze realizovat u většiny oveček, ale jen u části beránků, protože na zařazení berana do plemenitby jsou přísná pravidla. Ostatní berani jsou jateční.

Jelikož je naše hospodářství malé, nevydělalo nám zatím na velké a nové stroje – ani by se nám nevyplatily. Proto využíváme techniku, kterou máme k dispozici z dob minulých, ale přece jenom se snažíme ji modernizovat, aby nám sloužila co nejlépe. Jednou z nejpopulárnějších, nejužitečnějších a nejrevolučnějších modernizací je přestavba našeho malotraktoru české výroby značky TZ-4K-14. Spočívá v otočné úpravě řízení, kdy při některých činnostech sedí obsluha zády k motoru a dobře vidí na nářadí, umístěné ve standardním zadním závěsu. Podrobnosti na stránce Naše technika.

Jaké produkty můžete u nás nakoupit

Deky z ovčí vlny

Z vlny, kterou je nutné jedenkrát ročně ostříhat necháváme vyrobit prošívané deky, pod kterými se velmi dobře spí. Máme i polštáře a podložky pod prostěradlo pro ty, kteří mají rádi teplo odspodu. Prošívaná deka o rozměru 135 × 200 cm běžné gramáže (náplň 2 kg vlny) stojí 1.190 Kč, odlehčená verze (1,5 kg vlny) stojí 1.090 Kč, polštář 90 × 70 cm stojí 590 Kč Pro dlouhány máme i deku o rozměru 220 × 135 cm za 1.290 Kč (letní varianta za 1.220 Kč). Všechny ceny jsou za deky s jednobarevným předepraným sypkem (růžová nebo krémová barva).

Jatečná jehňata

Naše ovce připouštíme tak, aby se jehňata rodila začátkem dubna a brzy po narození měla k dispozici čerstvou trávu. Do přiměřené váhy dorůstají během léta, takže sezóna jehněčího je u nás na podzim. V září až listopadu tedy můžete očekávat, že u nás koupíte jatečné jehně.

Jehňata na vypásání zahrad

Ovce jsou stále oblíbenější i jako údržbáři menších travních ploch. Za tím účelem bývá v jarních měsících dost poptávek po odstavených jehňatech. S politováním musíme sdělit, že takovéto odběratele nejsme schopni uspokojit. Jehně narozené v dubnu nelze v květnu odebrat od matky. V červenci už by to šlo, ale to už je na zahájení vypásání pozdě.

Jedna varianta je zakoupit jehně, které z nějakého důvodu ztratilo možnost přirozené mléčné výživy od matky (její úhyn, mnoho sourozenců, odmítání matkou,…) a o tuto výživu se postarat uměle – živit ho mlékem kravským nebo lépe kozím. Dá to ale práci a starání, což každý nemůže poskytnout, ale zase je takové jehně levné – cena se pohybuje do 500 Kč. Říkáme jim „flaškáči“.

Druhá možnost je zakoupit jehně i s matkou, která také bude spásat trávu a na podzim je buď prodat nebo sníst oba. Jelikož jde většinou o zvířata s nějakým mírným handicapem, jejich cena také nebývá vysoká, pohybuje se okolo 1000–1.200 Kč za kus (2–2,5 tis. za pár ovce + jehně).

Plemenná zvířata

Jelikož je náš chov zařazen do kontroly užitkovosti, jsou naše jehňata vhodná pro další chov a plemenitbu. V letošním roce budeme mít jehňata otcovských linií Dobber (náš nejlepší plemeník, zařazený v jednom procentu nejlepších v ČR), Jon a Yudo, který má výchozí celkovou plemennou hodnotu (CPH) 298,14 a je zařazen ve 2% nejlepších v ČR.