Naše technika

malotraktor

Malotraktor TZ-4K-14 zvaný Holder, je nejčastěji „běžícím“ strojem našeho hospodářství. Jako příslušenství k němu máme dvoukolový dozadu sklápěcí vozík, radlici, hydraulické vidle a jednoduchý nosič břemen (háček).

Traktor je opatřen otočným sedadlem řidiče. Díky této úpravě je traktor ve spojení s hydraulickými vidlemi skvělým nástrojem na vyvážení hnoje ze stodol, kde byly v zimě ustájeny ovce. Stejně jako s hnojem dokáže bravurně manipulovat s balíkem sena, s dvěma bednami štěpek, které vyrábíme malým štěpkovačem či s hromadou klestí, ze kterého ty štěpky vyrábíme. Jelikož je traktor malý a kloubově řízený, dokáže se skvěle pohybovat i v lese, kde jej používáme k vytahování dřeva. Dokáže vytáhnout na své místo i karavan, který do kopce vedoucího k našemu kempu nevytáhlo silné osobní auto jeho majitele.

Otočnou úpravu malotraktoru vymyslel a vyrobil náš švagr, Karel Vystrčil. Bylo to velmi složité a podruhé by do toho Karel asi nešel. Kdyby se ale našel někdo, kdo by tenhle nápad dokázal přenést do sériové výroby, určitě by rád spolupracoval.

Běžně však Karel tyto malotraktory opravuje, takže kdybyste věděli o nějakém rozbitém stroji tohoto typu, dejte vědět.